• İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/1.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • Şu hadis-i şerifi de asla unutmamalıyız: “Sülük tedavisi bir şifa kaynağıdır.” Bu hadis-i şerifin kaynakları da şunlardır:’

  /photos/2.jpg

  1- Nihaye 3/290; Harbi 3/1217, 1221; Kübra 9/346; E.Davud Merasil s.182; F.Kadir 3/495; E.Nuaym vr.35b 72a.; İ.Ebi Şeybe 6/424. 2- Bağdadi s.83-84. 3- Kayyim s.354-55.

 • İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/3.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • İhramda Hacamat Mecbur Kalmadıkça Olmaz

  /photos/4.jpg

  Nâfi anlatıyor: "İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) dedi ki: "İhramlı kimse kaçınılmaz bir sebepten dolayı mecbur kalmadıkça hacamat olamaz."

 • Hacamat Orucu Bozmuyor

  /photos/5.jpg

  Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.''

 • Resulullah Başından Hacamat Olurdu

  /photos/6.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken hacamat oldu (kan aldırdı). (Bu metin Sahiheyn'in metnidir.) Buhari merhumun bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav)] oruçlu iken hacamat oldu" denir. Yine Buhari'nin bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav) ihramlı iken çektiği ağrı sebebiyle başından hacamat oldu" denir. Bir diğer rivayette: "Şakika denen (başının ön kısmındaki) bir ağrı sebebiye, Lahyu Cemel adında Mekke yolu üzerindeki bir su başında, başının ortasından hacamat oldu" denir.

 • Rasulullah Ayağından Hacamat Olurdu

  /photos/7.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken ayağının sırtından çektiği bir ağrı sebebiyle hacamat oldu. (Nesai'nin rivayetinde "...Maruz kaldığı incinme sebebiyle (ayağının sırtımdan hacamat oldu)" denmiştir.)


 • Ümmü Seleme Annemiz de Hacamat Yaptırmıştır

  /photos/8.jpg

  ‘’Ümmü Seleme annemiz (Rasulallah SAV hanımlarından biri)  Hacamat yaptırmak için Hz. Rasulallah Efendimizden (SAV) den izin istedi.Rasulallah (SAV) Efendimiz Ebu Taybe’ye emretti, Ümmü Seleme’ye Hacamat yap diye.  (Ravi) dedi ki:  Ebu Taybe, Ümmü Seleme’nin sütkardeşiydi herhalde. Ya da Ebu Taybe henüz ergen değildi.’’

 • Rasulallah (s.a.v.) Kan Alan Kimseye Ücretini Öderdi

  photos/9.jpg

  Abdullah İbn Abbâs (r.a)'tan rivayet edilmiştir: “Rasulallah (s.a.v.) kan aldırdı. Kan alan kimseye ücretini ödedi ve bur¬nuna da ilaç damlattı.”

 • "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!"

  /photos/10.jpg

   İbnu Abbas der ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Miraç gecesinde, meleklerden mürekkeb bir cemaate her uğrayışında: "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!" derlerdi."
  Tirmizi, Tıbb 12, (2054).

 • Şifa üç şeydedir

  /photos/11.jpg

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şifa üç şeydedir:
  - Bal şerbeti.
  - Kan aldırma.
  - Ateşle dağlama.
  Ancak ümmetimi dağlamaktan menediyorum."
  Bir rivayette: "Balda, hacamat olmada şifa vardır." denmiştir." Buhari, Tıbb 3.

 

Bel Kayması

Bel kayması egzersizleri, oldukça önemlidir. Düzenli olarak yapılan egzersizler bel ve omurgada bulunan zayıf kasları oldukça güçlendirmektedir. Bunun dışında mekanik yüklenmeyi azaltarak hareket kabiliyetini arttırmaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizler yanlış olan duruşu düzeltmede oldukça etkilidir ve bunun ile birlikte ağrıyı da azaltmaktadır. 

Bel kaymasında yapılacak olan egzersizler düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Yapılan egzersizler de devamlılık olmaz ise istenilen sonuç alınamaz. Başlangıç için sabah 15 dakika, akşam 15 dakika ideal bir süredir. Süreler zaman içinde gittikçe arttırılır. Bel kayması için verilen egzersizler yaklaşık olarak iki ay boyunca devam edildikten sonra günde bir kez on dakika boyunca yapılması yeterli olacaktır. Yine bel kayması için verilen hareketler sabah ve akşam 5 kez yapılarak başlanmalı ve daha sonra ise giderek yapılma sayısı arttırılmalıdır. On gün sonunda ise sizin için en uygun olan ideal sayıya ulaşılır. Egzersizlerin sayısı değil ne kadar iyi bir şekilde yapıldığı önemlidir. Bel kayması için yapılan egzersizler yorgunluk, kas ağrıları ve sertlik yapmaktadır. Bunlar oldukça normaldir. Yaşanılan bu durum bir kaç gün sonra ortadan kalkmaktadır. Ancak eğer bu şikayetler bir kaç günün sonunda da devam ediyor ise verilen egzersizleri çok hızlı yapıp yapılmadığı kontrol edilmelidir, eğer çok hızlı yapılıyorsa dikkat edilerek yavaşlatılmalıdır. Eğer bu ağrılar üç haftadan fazla sürüyor ise bir doktora başvurulmalıdır. Yatarken ve yataktan kalkarken kurallar uygun bir şekilde davranılması gerekmektedir. Egzersiz yapılırken en az iki defa gevşeme pozisyonuna geçilmelidir. 
 
 
Gevşeme Pozisyonu:
 
Düz bir zeminde sırt üstü uzanılmalı, dizler bükülerek baldırların altına iki yastık konmalıdır ve bu şekilde gevşenmesi gerekmektedir. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika boyunca gevşemesi gerekir. Yatarken ve yataktan kalkarken ilk olarak yatağın kenarına yanaşarak yan dönülür ve bacaklar karına çekilerek kıvrılır. Bacaklar aşağı doğru sallandırılırken dirsekten kuvvet alınarak oyalanmadan doğrulur ve oturulur. Yatarken ise ilk olarak oturulmalı ve sonra ise bu hareketlerin tam tersi uygulanmalıdır. 
 
Boyun ve Sırt Gerdirme:
 
Gevşeme egzersizlerinden sonra yapılan egzersizlere ayakta yapılan egzersiz hareketleri ile devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya yavaş bir şekilde eğilir ve daha sonra ise baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre zarfında başın dönmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 
Yan Gerdirme ile Omuz ve Bel Egzersizi:
 
Sol el havaya doğru kaldırılır. Sağ el ise uyluk bölgesine yakın bir şekilde tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında ise gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra ise sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır. Omuz ve bel egzersizinde ise sırt üstü sert bir zemine uzanılır. Sırt yere temas ettirilir ve sonra kalça ve sırt yerden hafifçe kaldırılır. Bu hareket 10 kez tekrarlanarak gevşeme hareketine geçilir. 
 
 
Emekleme Pozisyonu ve Yüz Üstü Destekli Gerdirme:
 
İlk olarak emekleme pozisyonu alınır. Bel aşağı ve yukarı doğru hafif bir şekilde hareket ettirilir ve aynı zamanda ise baş da aynı şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirerek bel kasları çalıştırılır. Yüz destekli gerdirme için ise bu kez ellerden destek alınarak vücut kaldırılır. Bu pozisyonda en az beş saniye beklenir. Daha sonra ise gevşeme hareketi yapılır. 
 

BU SİTEDEKİ BİLGİLER İZİNSİZ ÇOĞALTILAMAZ