• İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/1.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • Şu hadis-i şerifi de asla unutmamalıyız: “Sülük tedavisi bir şifa kaynağıdır.” Bu hadis-i şerifin kaynakları da şunlardır:’

  /photos/2.jpg

  1- Nihaye 3/290; Harbi 3/1217, 1221; Kübra 9/346; E.Davud Merasil s.182; F.Kadir 3/495; E.Nuaym vr.35b 72a.; İ.Ebi Şeybe 6/424. 2- Bağdadi s.83-84. 3- Kayyim s.354-55.

 • İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/3.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • İhramda Hacamat Mecbur Kalmadıkça Olmaz

  /photos/4.jpg

  Nâfi anlatıyor: "İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) dedi ki: "İhramlı kimse kaçınılmaz bir sebepten dolayı mecbur kalmadıkça hacamat olamaz."

 • Hacamat Orucu Bozmuyor

  /photos/5.jpg

  Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.''

 • Resulullah Başından Hacamat Olurdu

  /photos/6.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken hacamat oldu (kan aldırdı). (Bu metin Sahiheyn'in metnidir.) Buhari merhumun bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav)] oruçlu iken hacamat oldu" denir. Yine Buhari'nin bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav) ihramlı iken çektiği ağrı sebebiyle başından hacamat oldu" denir. Bir diğer rivayette: "Şakika denen (başının ön kısmındaki) bir ağrı sebebiye, Lahyu Cemel adında Mekke yolu üzerindeki bir su başında, başının ortasından hacamat oldu" denir.

 • Rasulullah Ayağından Hacamat Olurdu

  /photos/7.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken ayağının sırtından çektiği bir ağrı sebebiyle hacamat oldu. (Nesai'nin rivayetinde "...Maruz kaldığı incinme sebebiyle (ayağının sırtımdan hacamat oldu)" denmiştir.)


 • Ümmü Seleme Annemiz de Hacamat Yaptırmıştır

  /photos/8.jpg

  ‘’Ümmü Seleme annemiz (Rasulallah SAV hanımlarından biri)  Hacamat yaptırmak için Hz. Rasulallah Efendimizden (SAV) den izin istedi.Rasulallah (SAV) Efendimiz Ebu Taybe’ye emretti, Ümmü Seleme’ye Hacamat yap diye.  (Ravi) dedi ki:  Ebu Taybe, Ümmü Seleme’nin sütkardeşiydi herhalde. Ya da Ebu Taybe henüz ergen değildi.’’

 • Rasulallah (s.a.v.) Kan Alan Kimseye Ücretini Öderdi

  photos/9.jpg

  Abdullah İbn Abbâs (r.a)'tan rivayet edilmiştir: “Rasulallah (s.a.v.) kan aldırdı. Kan alan kimseye ücretini ödedi ve bur¬nuna da ilaç damlattı.”

 • "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!"

  /photos/10.jpg

   İbnu Abbas der ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Miraç gecesinde, meleklerden mürekkeb bir cemaate her uğrayışında: "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!" derlerdi."
  Tirmizi, Tıbb 12, (2054).

 • Şifa üç şeydedir

  /photos/11.jpg

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şifa üç şeydedir:
  - Bal şerbeti.
  - Kan aldırma.
  - Ateşle dağlama.
  Ancak ümmetimi dağlamaktan menediyorum."
  Bir rivayette: "Balda, hacamat olmada şifa vardır." denmiştir." Buhari, Tıbb 3.

 

Antibiyotik İşe Yaramıyor

Boğaz iltihabının Latince ismi, faranjit olarak tanımlanır. Faranjitin en sık belirtisi, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüdür. Kendini genellikle yüksek ateşle belli eder.  Hastalar, genellikle öksürük, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve yüksek ateşle doktora başvurur. Erişkinlerde ve çocuklarda görülen faranjit, 3 aydan fazla sürüyorsa, kronik faranjite dönüşüyor demektir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLANLARI ETKİLİYOR

Daha çok bakteri veya mikro organizmalar tarafından oluşturulan faranjit hastalığında, bakteri veya virüsler, boğazda enfeksiyon yapar. Çok nadiren, mantarlar da buna sebep olabilirler ama normal sağlıklı kişilerde mantar enfeksiyonlarını pek görmeyiz.  Daha çok, bağışıklık sistemi bozulmuş, şeker hastalığı olan kişilerde mantar enfeksiyonuna bağlı faranjit görülür.

En çok, bağışıklık sistemi zayıf kişiler faranjit iltihabına yakalanırlar, şeklinde açıklama yapan Çoban, uyku düzeninin bozulması, beslenme sisteminin bozulması, çok yoğun çalışma, bunların hepsi vücut dirençliliğini düşürür. Vücut direnci düştüğünde de bakteriler etkili hale gelir ve kişiler, hemen faranjit adını verdiğimiz enfeksiyona yakalanabilirler, dedi.

ANTİBİYOTİK İŞE YARAMIYOR

Öncelikle akut faranjit mi, müzminleşmiş faranjit mi tespitini yapmak lazım. Tedavi yollarında antibiyotik, ağrı kesici, boğaz spreyleri, gargara ve boğaz pastillerini kullanabiliyoruz. Ama virüslerin yaptığı faranjitlerde antibiyotik hiçbir işe yaramaz, şeklinde ifadede bulunan Çoban, “Bundan dolayı, mutlaka ateş düşürücüler, boğaz gargaraları semptomatik tedavi dediğimiz yöntemleri kullanmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

AĞZINIZ AÇIK ŞEKİLDE UYUMAMAYA ÇALIŞIN

Sık sık ılık su içmek, çok sıcak, kaynar şekilde içmemek, çok soğuk su içmemek, sigara içilmemesi gibi tavsiyelerin de önemini vurgulayan Çoban, “Müzminleşmiş faranjit değilse, bunun sebebini bulmaya yönelik tedavi uyguluyoruz. Burundan nefes alamayanlar, ağızdan aldıkları için tüm tozlar boğaza dolar ve sabah kalkıldığında boğaz iltihabıyla uyanılabilir. Sık sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları oluşabilir. Bunun dışında, mideden boğaza giden asit kaçması olayı da yine tekrarlayan müzminleşmiş faranjite neden olabilir” ifadelerini kullandı.


HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Hastalıktan korunmanın en iyi yolu, bağışıklık sistemimizin dengesini sağlamak, diyen Çoban, özellikle mevsimlerin geçiş döneminde vitamin alımına, giyime özen göstermek gerek. Uyku düzeni çok çok önemlidir.  En büyük risk faktörlerinden biri olan sigaradan, uzak durmak gerekir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besinler yemek gerekir, şeklinde konuştu.

BU SİTEDEKİ BİLGİLER İZİNSİZ ÇOĞALTILAMAZ