• İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/1.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • Şu hadis-i şerifi de asla unutmamalıyız: “Sülük tedavisi bir şifa kaynağıdır.” Bu hadis-i şerifin kaynakları da şunlardır:’

  /photos/2.jpg

  1- Nihaye 3/290; Harbi 3/1217, 1221; Kübra 9/346; E.Davud Merasil s.182; F.Kadir 3/495; E.Nuaym vr.35b 72a.; İ.Ebi Şeybe 6/424. 2- Bağdadi s.83-84. 3- Kayyim s.354-55.

 • İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülüktür.(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen)

  /photos/3.jpg

  Lisanu’l-Arap’ta da (“ALK” maddesi).”Amir / Şabî’den yapılan Rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “İlaçların en güzeli, sülük ve hacamattır.” denilerek, söz konusu hadise atıfta bulunulmuştur.’

 • İhramda Hacamat Mecbur Kalmadıkça Olmaz

  /photos/4.jpg

  Nâfi anlatıyor: "İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) dedi ki: "İhramlı kimse kaçınılmaz bir sebepten dolayı mecbur kalmadıkça hacamat olamaz."

 • Hacamat Orucu Bozmuyor

  /photos/5.jpg

  Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.''

 • Resulullah Başından Hacamat Olurdu

  /photos/6.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken hacamat oldu (kan aldırdı). (Bu metin Sahiheyn'in metnidir.) Buhari merhumun bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav)] oruçlu iken hacamat oldu" denir. Yine Buhari'nin bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav) ihramlı iken çektiği ağrı sebebiyle başından hacamat oldu" denir. Bir diğer rivayette: "Şakika denen (başının ön kısmındaki) bir ağrı sebebiye, Lahyu Cemel adında Mekke yolu üzerindeki bir su başında, başının ortasından hacamat oldu" denir.

 • Rasulullah Ayağından Hacamat Olurdu

  /photos/7.jpg

  Resulullah (sav) ihramlı iken ayağının sırtından çektiği bir ağrı sebebiyle hacamat oldu. (Nesai'nin rivayetinde "...Maruz kaldığı incinme sebebiyle (ayağının sırtımdan hacamat oldu)" denmiştir.)


 • Ümmü Seleme Annemiz de Hacamat Yaptırmıştır

  /photos/8.jpg

  ‘’Ümmü Seleme annemiz (Rasulallah SAV hanımlarından biri)  Hacamat yaptırmak için Hz. Rasulallah Efendimizden (SAV) den izin istedi.Rasulallah (SAV) Efendimiz Ebu Taybe’ye emretti, Ümmü Seleme’ye Hacamat yap diye.  (Ravi) dedi ki:  Ebu Taybe, Ümmü Seleme’nin sütkardeşiydi herhalde. Ya da Ebu Taybe henüz ergen değildi.’’

 • Rasulallah (s.a.v.) Kan Alan Kimseye Ücretini Öderdi

  photos/9.jpg

  Abdullah İbn Abbâs (r.a)'tan rivayet edilmiştir: “Rasulallah (s.a.v.) kan aldırdı. Kan alan kimseye ücretini ödedi ve bur¬nuna da ilaç damlattı.”

 • "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!"

  /photos/10.jpg

   İbnu Abbas der ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Miraç gecesinde, meleklerden mürekkeb bir cemaate her uğrayışında: "Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!" derlerdi."
  Tirmizi, Tıbb 12, (2054).

 • Şifa üç şeydedir

  /photos/11.jpg

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şifa üç şeydedir:
  - Bal şerbeti.
  - Kan aldırma.
  - Ateşle dağlama.
  Ancak ümmetimi dağlamaktan menediyorum."
  Bir rivayette: "Balda, hacamat olmada şifa vardır." denmiştir." Buhari, Tıbb 3.

 

Ozon Uygulama Yöntemleri

Ozon tedavisi uygulamalarının hastalıklara göre tanımlanmış tam 33 çeşit yöntemi vardır. Bunların özellikle klinik olarak kullandığımız bazıları şunlardır:

 • Major Otohemoterapiozon cihazı
 • Minör Otohemoterapi
 • Rektal İnsuflasyon
 • Vaginal İnsuflasyon
 • Kulak İnsuflasyonu
 • Nazal İnsuflasyon
 • Torbalama ( Bagging )
 • Kupalama ( Cupping )
 • Kas içi Enjeksiyon
 • Cilt Altı ve Cilt Lezyon İçi Enjeksiyon
 • Eklem İçi Uygulama
 • Transdermal Ozon Tedavisi (Ozon sauna)
 • Ozon kremi
 • Ozon yağı
 • Ozonlu su

Major Otohemoterapi

Büyükçe bir toplardamara tıpkı tetkik için kan alınır gibi bir iğneyle girilerek 100-150 ml (yaklaşık bir çay bardağı kadar ) kan, her hastaya özel steril bir kan torbası veya vakumlu bir şişeye alınır, aynı miktarda yani 100-150 ml ozon-oksijen karışımı ile ozonlanır, ardından yavaş bir şekilde aynı damardan geriye verilir. Bu yöntem ozon tedavisinin temel yöntemi olup mümkün olduğunca her hastada uygulanması gerekir. Bu yöntemde işlem yaklaşık 15 dakika sürer.

Minör Otohemoterapi

Major tedavinin yapıldığı damardan yine 2-3 ml kan alınır, aynı miktarda ozon-oksijen karışımı ile ozonlanır, ardından kas içerisine enjekte edilir. Bu yöntem hastalığa göre değişmekle beraber her seans tedavide uygulanmaz, ancak hastalığa göre değişmekle beraber her 3 seansta bir kez uygulamayı düşünürüz.

Rektal İnsuflasyon

Bu yöntem uygulaması çok zor olmayan düşünüldüğü kadar da rahatsız edici olmayan bir yöntemdir. Çok ince bir borucuk ile ozon-oksijen karışımının makattan verilmesi işlemidir. Kulağa çok rahatsız edici bir işlemmiş gibi düşünülürse bile bazı hastalıklarda bu yöntemi uyguladığımız zaman çok iyi sonuçlar almaktayız. Ozon gazı bağırsaklar yoluyla emilerek kana karışır. Major otohemoterapi gibi işlev görür. Bazı hastalarda damar ve damar yolu problemi olursa bu yöntemi tercih edebilmekteyiz, en az major otohemoterapi kadar etkilidir.

Vajinal İnsuflasyon

Özel bazı hastalıklarda kullanılan bu yöntemde, çok ince bir borucuk vajina içine yerleştirilir, bu borucuk vasıtasıyla vajina içerisine ozon-oksijen karışımı verilir. Katater aracılığı ile vajen ozon gazı verilir. Bazı kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Kulak İnsuflasyonu

Kulaklara yerleştirilen steteskop benzeri bir kulaklık vasıtasıyla ozon-oksijen karışımını direkt olarak belli miktarlarda kulaklara verilmesi yöntemidir. Bu yöntemde, kulağa verilen ozon-oksijen karışımı yarı geçirgen olan kulak zarından geçerek özellikle bu bölgedeki kan damarlarının genişlemesini sağlar, ayrıca buradan geçerek orta kulak, sinusler, burun ve boğazdaki enfeksiyonları yok eder.

Nazal İnsuflasyon

Ozon gazının direkt solunması akciğerlere zarar verir. Bu nedenle ozon direkt solunamaz, ozonun solunum sistemi üzerine iyileştirici etkilerini görmek için ozonun yağdaki reaksiyonu sonucu oluşan ozol denilen gazın özel bir sistem aracılığı ile burundan solunması işlemidir.

Torbalama ( Bagging )

Torbalama işlemi çok özel bir yöntemdir, bu yöntemle ozonun birçok açıdan iyileştirici etkilerini görebiliriz. Hastalığa göre yapılacak ozon tedavisi için eller, kollar, bacaklar veya ayakları özel torbalar içine alarak ozon-oksijen karışımı ile muamele edilmesi işlemidir. Ozon gazı nemli olmayan bölgeler üzerine etkili değildir, bu yüzden torbalama yöntemi yapılamadan önce işlem yapılacak bölgenin ozonlu su, serumveya oksijenli suyla ıslatılması gerekmektedir. Yine hastalığa göre değişmekle beraber, bu dokular, 15-30 dakika arası ozon-oksijen karışımı ile muamele edilmelidir. gazı verme işlemidir.

Kupalama ( Cupping =Vakum yöntemi )

Bu yöntemde özel bir yöntemdir, uygulaması biraz daha zor olan bir yöntemdir, bazen bu yöntem uygulanırken hasta ağrı duyabilir. Dıştan torbalama yöntemini kullanamaycağımız bazı vücut bölgelerinde bu yöntemle ozon tedavisi yapmak gerekebilir. İyileşmeyen ve kanlanması bozuk bazı yaralarda, bu iltihaplı bölgenin temizlenmesi ve kanlanması için bu yöntem kullanılabilir. Özel yuvarlak esnek kaplar ve vakum cihazı kullanılarak yapılabilen bir yöntemdir.

 

Kas İçi Enjeksiyon

Ozon-oksijen karışımı özel enjektörlere çekilir, bu karışım hastalıklı bölgede kas içine direkt verilebilir. Boyun fıtıkları, bel fıtıkları, çeşitli kas ağrıları için ağrıları azaltmak için kullanılabilen bir yöntemdir, çok etkilidir.

Cilt altı ve cilt lezyon içi uygulama

Cilt hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir. Egzema, sedef veya yara bulunan ciltlere küçük ve ince uçlu iğnelerle cilt altına veya bozuk cilt içine ozon-oksijen karışımının enjekte edilmesidir, Sellülit, sivilce, yara izi, cilt çatlakları gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

Eklem İçi Uygulama

Başta diz eklemi olmak üzere vücuttaki tüm eklemlere uygulanabilen ehil ellerde uygulanması gereken bir yöntemdir. Eklemlere göre uygun kısa veya uzun iğnelerle eklem içerisine düşük miktarlarda ozon-oksijen verilmesi esasına dayanır. Eklem içerisinde zararlı maddeleri temizlerken kanlanmayı artırır, kıkırdak harabiyetini azaltır. Ağrılar azalır.

Transdermal ozonterapi ( Ozon sauna )

Özel bir şekilde tasarlanmış bir sauna içine ozon-oksijen karışımı verilerek bu karışımın tüm ciltten emilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücuttaki zararlı ve zehirli maddelerin atılımı, zayıflama, sellülit tedavisi, kronik yorgunluk sendromu, kas ağrıları, bazı cilt hastalıkları tedavisinde etkilidir. Yarım saatlik ozon sauna ile yaklaşık 600 kalorilik bir enerji kaybedilir. Vücudun böbreklerin yoluyla bir günde atabildiği zararlı ve zehirli maddeler, ozon sauna yoluyla yarım saatte terleme yoluyla vücuttan atılır. Ozon saunanın ayrıca sinir ve hormonal sistemi düzenleyici etkisi vardır.

BU SİTEDEKİ BİLGİLER İZİNSİZ ÇOĞALTILAMAZ